СТАТУТ на VI-ти Национален ученически конкурс „Плакат - Костадин Отонов“, 2023 г. под надслов „ДЪРЖАВА, ПРАВО, ЛИЧНОСТ“
I. Организатори: Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ и Министерство на културата на Република България.
II. Съорганизатори: Висш съдебен съвет на Република България и Апелативна прокуратура-Пловдив, Окръжна прокуратура-Пловдив и Районна прокуратура-Пловдив
III. Регламент на конкурса:
В конкурса могат да участват учениците от училищата по изкуства към Министерството на културата на Република България.
IV. Цели на конкурса:
1.Да се покаже оригиналност на мислене, цветова култура и индивидуалност.
2.Да се демонстрират възможности при работа със специализирани програми за графика и дизайн, както и рисуване на ръка.
3.Да се изразят възможностите за намиране на плакатни решения в различни теми: социални, културни, спортни и други.
4.Важен е погледът на младите хора, тяхното виждане за света, в който живеят и растат, а също и посланието, което ще отправят.
V. Тема на конкурса: „ДЪРЖАВА, ПРАВО, ЛИЧНОСТ“
VI. Насоки по темата “Държава, право, личност“:
Държавата е политически организирана общност, заемаща дадена територия, имаща правителство (система за управление) и притежаваща вътрешен и външен суверенитет. Тя е основен институт на политическата система на обществото. Чрез система от държавни органи държавата осъществява управлението на обществото и обществените отношения. Основните функции на държавата са вътрешни (в пределите на нейната територия и по отношение на нейните граждани) и външни (свързани с междудържавните отношения).
Демократичната държава като институция утвърждава държавността, която е най-дълбокото проявление на държавата. Държавата е съвкупност от обществени отношения и връзки между населението в границите на нейната територия. Многостранните цели и интереси на индивида определят неговото участие в различните социални групи. Човешкото общество е структурирано в различни колективности, най-общата и основна сред които е държавата. Държавата съществува чрез съвкупността от реални действия и от обществени отношения и връзки.
Право. Правото е система от правила и норми, създадени от държавата, регулиращи обществени отношения или други явления, общозадължителността на които е гарантирана със специфични правни последици. Правата на човека принадлежат на всеки индивид или група от индивиди. Това са естествените права, които индивидът има по природа и които са неделими от него като човешко същество. Основното съдържание на правата на човека се свежда до свободата, равенството и собствеността. Правата са следствие от вродена човешка уязвимост или защото са необходими за възможността за справедливо общество. Правата на човека се отнасят до широк спектър от ценности или способности, за които се смята, че подобряват човешката свобода на действие или защитават човешките интереси и са обявени за универсални по характер. Те са еднакви за всички човешки същества, настоящи и бъдещи.
Правото се състои от правни норми, които са общи правила за поведение. Качествата на правната норма определят качествата на правото като нормативна система. Единствено правните норми се институционализират от държавата. Това става, като държавата създава първично съответното правило за поведение или чрез утвърждаване от държавата на норми от други нормативни системи (например – обичайни или нравствени норми), предназначението на правото да регулира обществени отношения. В правото се отразяват родовите и видовите признаци на съответните явления. На тази основа в правото се формират права и задължения на участниците в правните отношения, посочват се правни последици, гарантиращи изпълнението на правата и задълженията.
Личност или персона произлиза от латинското per sonae, което в превод означава „това, през което идва звукът“ – тук се разбира маската в древния театър – тази, която е придавала същността на персонажа. Названието личност се отнася до крайни качества на индивида, които се проявяват в поведението му при различни обстоятелства. Личността е комплекс от психологични характеристки, голяма част несъзнавани, които почти не се променят в хода на живота и се проявяват почти автоматично в повечето житейски ситуации.
Личност това е характерен начин на мислене, чувстване и поведение. Личността обхваща настроения, нагласи и мнения и се изразява най-ясно във взаимодействията с други хора. То включва поведенчески характеристики, както присъщи, така и придобити, които отличават един човек от друг и които могат да се наблюдават в отношенията на хората към околната среда и към социалната група.
Терминът личност е определен по много начини, но като психологическа концепция са се развили две основни значения. Първото се отнася до последователните различия, които съществуват между хората. В този смисъл изучаването на личността се фокусира върху класифицирането и обяснението на относително стабилни човешки психологически характеристики. Второто значение подчертава онези качества, които правят всички хора еднакви и които отличават психологически човека от другите видове. То насочва към търсене на онези закономерности сред всички хора, които определят природата на човека, както и факторите, които влияят на хода на живота.
VII. Общи условия:
1.Текстът към плакатите е свободен, но свързан с темата на конкурса. Задължително условие е да е на кирилица.
2.Право на участие могат да вземат ученици на възраст от 14 до 17 години (от 8. до 12. клас) от училищата по изкуствата към Министерството на културата на Република България. Учениците не трябва да са навършили 18 години до 15.11.2023 г.
3.Участието в конкурса е индивидуално, като всеки автор има право да представи само един плакат.
4.Всеки плакат, участващ в конкурса, трябва да отговаря на следните технически изисквания:
Размер на плаката: 60х84 см.
Формат: .JPG, резолюция на плаката - 250dpi, 5906х8268 pixels, 8 bits, CMYK, до 25 МВ.
Файлът на плаката за печат трябва задължително да бъде описан на латиница със следната информация: име и фамилия на автора, училище, размери на плаката, като между отделните думи има долни черти. Пример: ivan_ivanov_nhg_lavrenov_60х84.jpg
5.Всяка творба трябва да бъде изпратена чрез онлайн формата за кандидатстване в сайта на НХГ "Цанко Лавренов".
ФОРМА ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ.
*Полетата се попълват задължително на кирилица, без полетата за прикачване на: файл с Плакат за участие и файл с Декларация за участие (прочетете изискванията за тях под съотвеното поле).
*Необходимо е, след като попълнете всички полета и натиснете бутон ИЗПРАТИ, да проверите дали виждате надпис "Вие кандидатствахте успешно!", за да сте сигурни, че плакатът Ви и придружаващата го информация са изпратени правилно.